A változókor átmeneti időszak, amikor a nők elveszítik a termékenységüket és a menstruáció végleg abba marad. Ennél szívesebben gondolok erre az időszakra úgy, mint amikor egy nő a biológiailag termékeny évekből átlép a spirituális termékenység éveibe. A hormonális átrendeződést számtalan kellemetlen tünet kíséri, amíg beáll egy új hormondinamika. Mivel a változókor akár 10-12 évig is eltarthat és szakaszokra osztható, a hormonszintek változásának megfelelően az egyes szakaszokat más és más tünetek jellemzik.
Perimenopauza
A perimenopauza a változókor kezdeti időszaka. Ekkor az ovuláció egyre ritkábbá válik, amit az agyalapi mirigy a trophormonok (luteinizáló hormon és a follikulus-stimuláló hormon) fokozott termelésével próbálja a petefészkek hormontermelését serkenteni. A hormonszintek ingadozása következtében előforduló leggyakoribb tüntetek:
- Rendszertelen menstruáció
- Hangulatingadozás, sírás ok nélkül
- Ingerlékenység
- Hőhullámok
- Éjszakai izzadás
- Libidó csökkenés
- Fejfájás
- Szédülés, egyensúlyzavar
- Fáradékonyság
- Agyi tompultság
- Alvászavarok
- Hajhullás
- Súlygyarapodás
- Haspuffadás
- Mell érzékenység
- Szorongás, depresszív hangulat
Késői perimenopauza
Az utolsó menstruációt követő 12 hónap a késői perimenopauza. Sajnos a perimenopauza során tapasztalt tünetek nagy része a menopauza idején is megmaradhat. A csökkent hormontermelés miatt azonban a legvalószínűbb tünetek:
- Menstruációs ciklus megszűnése
- Hőhullám
- Éjszakai izzadás
- Libidó csökkenés
- Hüvelyszárazság
- Bőrszárazság
Korai posztmenopauza
A korai posztmenopauza éveit a tünetek csökkenése, enyhülése jellemzi, ugyanakkor nem teljesen tünetmentes időszak, mivel a hormonszintek stabilizálódása hosszabb folyamat. Fontos megjegyezni, hogy ebben az időszakban a szervezet kevesebb ösztrogént termel, következésképpen a posztmenopauzás nők nagyobb részt vannak kitéve bizonyos betegségek kockázatának.
- Inkontinencia
- Hüvelyszárazság
- Húgyúti fertőzések
- Fogínygyulladás
- Alvászavar
- Köröm töredezettség
- Csontritkulás
- Magas vérnyomás
- Szív- és érrendszeri betegségek
A női nemi hormonok ingadozása miatt jelentkező változókori tünetek és egészségi problémák kockázata megelőzhető és jelentősen csökkenthető az életmód (táplálkozás, testmozgás) életkornak megfelelő megváltoztatásával, gyógynövény kiegészítők alkalmazásával és a hormonrendszert károsító stressz csökkentésével.