Barion Pixel

MOZGÁS ÉS MENTÁLIS EGÉSZSÉG KAPCSOLATA

Szerző: | ÉLETMÓD, NŐI EGÉSZSÉG, TESTMOZGAS

Mozgás és mentális egészség kapcsolata. Hogyan csökkentheti a testmozgás a változókori hangulatingadozásokat?

A testmozgás nem csupán a fizikai egészség javítására van pozitív hatással, hanem a mentális jólétünkre is. A változókorban jelentkező hangulatingadozások, depresszió és szorongás kezelése során a mozgás kulcsfontosságú szerepet játszhat. Az edzés hatására felszabaduló endorfinok segítenek javítani a hangulatunkat és csökkenteni a stresszt. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan kapcsolódik a mozgás a mentális egészséghez, és hogyan segíthet a megfelelő sportok választása a hangulati problémák enyhítésében.

 

A mozgás és az endorfinok kapcsolata

A testmozgás hatására az agyunk endorfinokat termel, amelyeket gyakran „boldogsághormonoknak” is neveznek. Az endorfinok nemcsak a hangulatunkat javítják, hanem csökkentik a szorongást és a stresszt is.

 

Endorfinok szerepe a mentális egészségben

Az endorfinok hatására javul a közérzetünk, és a szorongás vagy a depresszió tünetei enyhülhetnek. Az edzés serkenti ezen hormonok felszabadulását, amelyek segítenek csökkenteni a feszültséget és boldogabbá tesznek minket. A mozgás ezen kívül javítja a személyes önértékelést, ami különösen fontos lehet a változókorban, amikor a hormonális változások miatt érzelmi hullámzások jelentkezhetnek.

 

A mozgás és a hormonális egyensúly

A testmozgás nemcsak az endorfinokat, hanem egyéb hormonokat is befolyásol, például csökkenti a stresszhormon kortizol szintjét, miközben fokozza a dopamin és serotonin termelést, amelyek szintén hozzájárulnak a jobb hangulathoz és a mentális egészséghez.

 

Milyen sportok segítenek a depresszió és szorongás ellen változókorban?

A változókor alatt a hormonális változások, például az ösztrogénszint csökkenése, gyakran vezethetnek hangulatingadozásokhoz, szorongáshoz és depresszióhoz. Az alábbi sportok segíthetnek enyhíteni ezeket a tüneteket.

 

Kardió edzés

A kardió edzés, mint például a futás, úszás, kerékpározás vagy tánc, serkenti az endorfinok termelését, így javítja a hangulatot és csökkenti a depresszióval járó tüneteket. A rendszeres kardió mozgás segíthet csökkenteni a stresszt és a szorongást, miközben fokozza az energiát és vitalitást.

 

Erősítő edzés

Az erősítő edzés, például súlyzós gyakorlatok, nemcsak a fizikai egészséget javítja, hanem erősíti az önbizalmat is. A változókorban tapasztalható izomtömeg csökkenés és a csontsűrűség csökkenése mellett az erősítő edzés segíthet fenntartani az izomtömeget, miközben hozzájárul a mentális jóléthez.

 

Jóga

A jóga különösen ajánlott a mentális egészség javítására, mivel nemcsak a testet, hanem a lelket is ellazítja. A jóga segít csökkenteni a szorongást és a stresszt, miközben javítja a testtartást és a légzést. A meditációs és légzőgyakorlatok különösen hasznosak lehetnek a változókorban jelentkező hangulati ingadozások kezelésében.

 

Tai Chi

A Tai Chi egy lassú mozgású, meditációval kombinált sport, amely segíthet a test és az elme harmonizálásában. A stressz csökkentésére és a relaxáció elősegítésére rendkívül hatékony, miközben javítja a testtartást és a belső egyensúlyt.

 

A természetben végzett mozgás előnyei

A természetben végzett mozgás különösen jótékony hatással van a mentális egészségre. A friss levegő és a zöld környezet csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot és segít kikapcsolódni a mindennapi feszültségekből.

 

Külső környezet hatása a mentális egészségre

A természetben való mozgás, például a túrázás, séta a parkban vagy a kertészkedés, segíthet csökkenteni a szorongást és a stresszt. A természet csendje és szépsége kedvező hatással van az elmére, így fokozza a mentális jólétet.

 

A zöld környezet előnyei

A zöld környezet nemcsak a fizikai egészségre, hanem a mentális egészségre is kedvező hatással van. A kutatások szerint a zöld környezetben végzett mozgás segíthet javítani a koncentrációt, csökkenteni a szorongást és növelni a boldogságérzetet.

 

Friss levegő és napfény

A friss levegő és a napfény serkenti a vitamin D termelődését, amely kulcsfontosságú a mentális egészség szempontjából. A napfény segít a serotonin termelésében, így fokozza a boldogságérzetet és csökkenti a depresszióval járó tüneteket.

 

A testmozgás rendkívül fontos a mentális egészség megőrzésében, különösen a változókorban. Az endorfinok felszabadulása segít csökkenteni a hangulatingadozásokat, a depressziót és a szorongást. A kardió, erősítő edzés, jóga és a természetben végzett mozgás mind hozzájárulnak a mentális jóléthez. A természetben való mozgás, a friss levegő és a napfény pedig különösen fontos hatással van a mentális egészségre. Az aktív életmód nemcsak a test, hanem a lélek számára is előnyös!

 

FORRÁS:

  • Mikkelsen, K., Stojanovska, L., Polenakovic, M., Bosevski, M., Apostolopoulos, V. (2017). Exercise and mental health. Maturitas, 106, 48–56.
  • Dishman, R. K., Thom, N. J., Puetz, T. W., O’Connor, P. J., Clement, L. A. (2010). Effects of exercise on depression. Psychiatry Clinics of North America, 33(4), 785–813.
  • Schuch, F. B., Vancampfort, D., Rosenbaum, S., Richards, J., Ward, P. B., Stubbs, B. (2016). Exercise as a treatment for depression: A meta-analysis. JAMA Psychiatry, 73(6), 577–584.
  • Ströhle, A. (2009). Physical activity, exercise, depression and anxiety disorders. Journal of Neural Transmission, 116(6), 777–784.
  • Bridle, C., Spanjers, K., Patel, S., Atherton, N. M., Lamb, S. E. (2012). Exercise interventions for mental health in middle-aged and older adults. Cochrane Database of Systematic Reviews, 2012(11), CD004366.

Legyél képben, legyél naprakész!

Töltsd le az ingyenes anyagainkat!

Nézz szét az ingyenes anyagaink között és válogass közöttük kedvedre.

  • Tedd próbára a tudásod online tesztjeink segítségével
  • Hasznosítsd a letölthető tanulmányokban leírtakat.

Kérj értesítést a legfrissebb bejegyzésekről

Iratkozz fel a heti értesítőre,
hogy le ne maradj az újdonságainkról.

Most a NAP KÉRDÉSE KIHÍVÁS 2025 leveleit is megkapod.

CSATLAKOZZ!
Változókor Klub Társalgó

Nincs senki, akivel beszélhetnél?
Nem értenek meg?
Vagy egyszerűen csak szeretnél egy elfogadó közösség tagja lenni?

Csatlakozz a Változókor Klub Társalgó zártkörű Facebook közösséghez!

 

Ez egy zárt csoport, ahol mi nők egymás közt, egy biztonságos térben vagyunk.

Itt kibeszélheted a változókorral kapcsolatos nehézségeidet, választ kaphatsz a kérdéseidre és számíthatsz nőtársaid támogatására.

 

Facebook