ÉTREND VÁLTOZTATÁS VÁLTOZÓKORBAN

Szerző: | TÁPLÁLKOZÁS, VÁLTOZÓKOR

Az egészséges étrend számtalan élettani probléma megoldásában segít, természetesen beleértve a változókori tüneteket is. Ahogyan más esetben, változókorban sem ajánlott a túlzott alkohol- és koffein fogyasztás, kerülendő a dohányzás és fűszeres ételek fogyasztása, mert fokozhatja a változókor leggyakoribb tüneteit: a hőhullámok, az éjszakai izzadás és a hangulatingadozás intenzitását.

A kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás – ami túlnyomó többségében zöldségek és gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, növényi rostok és fehérjék fogyasztására épül – nem csak a változókor tüneteinek enyhítésében segíthet, de hozzájárulhat a jó közérzet és a fizikai jóllét megéléséhez.

Az ígéret csábító, de a drasztikus változtatásoknak nem vagyok a híve. Tudom magamról is, hogy úgysem tartanék be egy egyik napról a másikra történő teljes életmódváltást. Ahhoz túlságosan kötődöm a szokásaimhoz. Sokkal inkább kedvelem és eredményesebbnek tartom az olyan újításokat, amelyek apránként, lépésről lépésre következnek be. Amikor van időm megszokni egy-egy újdonságot. Ha Te is hasonlóan viszonyulsz a változásokkal szemben, akkor olvasd el a következő cikkemet. Össze szedtem néhány módszert, ami nekem is bevált és ami megkönnyíti az első lépések megtételét.

 

Méregtelenítés!

Ha tavasszal kihagytad, akkor most is megteheted, hogy méregteleníted a tested. Bár a szerveink (vesék, máj, epe, stb.) folyamatosan méregtelenítik a szervezetünket, azért időnként megkönnyíthetjük a dolgukat azzal, hogy tehermentesítjük őket. Az ún. méregtelenítő módszerek száma szinte végtelen, mindenki másra esküszik. 21 vagy 90 napos, speciális étrendet tartalmazó, vagy léböjt kúra, kinek-kinek mi a szimpatikus. Úgy gondolom, azért nem árt, ha tartózkodunk a szélsőségtől. Szerintem a heti egyszeri, húsmentes nap beiktatása a szokásosnál még több zöldség, gyümölcs, valamint folyadék (víz, gyógytea, frissen facsart zöldség- és gyümölcslé) fogyasztása és a cukor visszaszorítása nem annyira megterhelő és még a betartása sem kíván heroikus küzdelmet senkitől. Az eredménye pedig biztosan érezhető. Azt mindenki maga döntse el az életmódja, táplálkozási szokásai alapján, hogy mennyire intenzív méregtelenítő programra van szüksége.

 

Étrendváltozás

Ha arra a következtetésre jutottál, hogy szeretnél egészségesebben étkezni, esetleg valamilyen diétát alkalmaznál, arra a nyár remek alkalom. Ilyenkor dúskálunk a friss zöldségekben, gyümölcsökben, s nem okoz nehézséget változatosan étkezni. Ha kinéztél valamilyen módszert, akkor az ott leírtak szerint alakíthatod az étrended. De magad is összeállíthatsz egy kiegyensúlyozott, vegyes étrendet, ami megfelelő arányban tartalmazza az alapvető tápanyagokat (fehérje, szénhidrát, zsír) és biztosítja a szükséges vitamin, ásványi anyag, nyomelem forrást és természetes rostokban gazdag. Az interneten és a könyvtárakban számok szakmai cikk, könyv foglalkozik ezzel a témával, amelyek részletes útmutatóval szolgálnak. Ezért itt csak nagy vonalakban lássuk az alap tápanyag-csoportokat és, hogy ezeket mely ételek biztosítják:

 

Szénhidrát források:

  • Gabonafélék – teljes kiőrlésű gabonafélékből készült tészták és pékáru,
  • Zöldségek – szárazbab, sárgaborsó, lencse, burgonya, rizs, barna rizs, gyökérzöldség, zöldbab, borsó, kukorica
  • Gyümölcsök – banán, füge, mazsola, szőlő, körte, málna, szeder, mangó, meggy, szilva

 

Fehérje források:

  • Húsok: szárnyasok, vadhús, hal, tenger gyümölcsei
  • Tejtermékek: tej, sovány túró, sajtok
  • Zöldségek: hüvelyesek (szója, bab, lencse), gomba
  • Gyümölcsök: görögdinnye, sütőtök

 

Zsír források:

  • Olajos magvak: dió, mandula, mogyoró, hidegen sajtolt olajok (tök, len, napraforgó), olívaolaj
  • Tejtermékek – kemény sajtok, túró, joghurt, kefír

 

Éléskamra szanálás

Ahhoz, hogy a táplálkozásod megreformáld, érdemes először a kamrában, hűtőszekrényben rendet tenni. Ha már nincsenek a kezed ügyében olyan ételek, amelyek hizlalnak, akkor jóval kevesebb a kísértés és könnyebb a diétát is betartani (bármelyiket válaszd is). Mi az, amitől érdemes megszabadulni és jobbra cserélni?

  • Cukor. A finomított cukor tömény kalóriabomba, fogyasztását ajánlatos a minimálisra csökkenteni. A hagyományos répacukor helyett használd a jó öreg glukonont vagy steviát. De ételtől függően jó alternatíva lehet még a méz, gyümölcscukor, vagy a xillit.
  • Nassolni valók. A mindenféle kekszek, chipsek rengeteg hozzáadott sót, cukrot, zsírokat és tartósító szereket tartalmaznak. Helyettük rágcsálj inkább nyers zöldségeket, gyümölcsöket, olajos magvakat (dió, mogyoró, mandula, pisztácia, stb.) A minőségi csokoládé módjával biztosan nem árthat!
  • Édes üdítők. Buborékos, vagy rostos levek, Ice Teák (ez a halálom!), helyett fogyassz inkább gyümölcs- vagy gyógyteákat, ásványvizet, tisztított csapvizet, vagy házi készítésű szörpöt, frissen facsart zöldség- és gyümölcsleveket.
  • Só. Az üzletek polcain számos só-féle közül lehet választani. Vannak jódozott, tengeri, himalájai és egyéb sóféleségek. Egyre azonban kifejezetten jó, ha odafigyelsz mégpedig az összetételre. Micsoda? A só, az só! – mondhatnád. Igen tudom. Már az általános iskolában megtanultuk, hogy a konyhasó „vegyiül” nátrium klorid. Csakhogy ezzel szemben a legtöbb zacskóban kálium klorid található. Ha ragaszkodnál – márpedig miért is ne? – a hagyományos nátrium kloridhoz, akkor azt keresd. Ilyen a Parajdi és a Bad Ischler-i só.
  • Finomított liszt. Érdemes áttérni a teljes kiőrlésű gabonafélékre. A receptek többségében a fehér liszt részben vagy egészben helyettesíthető rozs, tönköly és más lisztekkel.
  • Félkész ételek. A munkás hétköznapok során vitathatatlanul nagy előnye van a csupán melegítést igénylő konzerv, vagy fagyasztott ételeknek. Csakhogy ezek brutális mennyiségben tartalmaznak ízfokozókat, sót, cukrot, zsírt és még ki tudja mi minden mű anyagot, amelyek nemhogy használnának, de hosszú távon még árthatnak is. Helyettük inkább tanuld meg, hogyan kell friss alapanyagokból, gyorsan elkészíthető ételeket készíteni. Hétvégeken, vagy amikor több időd van, egy-egy fogásból lehet nagyobb mennyiséget főzni, a felesleget pedig lefagyasztani.
  • Konzerv. A fagyasztott zöldségeket, gyümölcsöket rövid időn belül mélyhűtik, így őrizve meg az értékes vitamin és tápanyag tartalmukat és nem tartalmaznak semmiféle hozzáadott tartósító szert. Ezzel szemben a konzerv zöldségek, befőttek ki tudja milyen főzési és tartósítási eljáráson mennek keresztül, miközben az ízük is módosul. Nem beszélve arról, hogy a tároló dobozzal érintkezve bizonyos (főleg savas) ételek kioldhatják azok káros anyagait. Ezért inkább a fagyasztott termékeket válaszd.
  • Feldolgozott élelmiszerek. Ilyenek lehetnek a szendvicskrémek, pástétomok, felvágottak. Ezeknek a nagy része elkészíthető házilag természetes alapanyagból. Nagyobb mennyiségben fagyasztva, vagy dunsztolva hosszabb ideig eltárolhatók. A mellett, hogy egészségesebb és finomabb, csak azt tartalmazza, amit bele teszel.
  • Gyanús zöldségek, gyümölcsök. A bevásárlóközpontok polcain pompázó termékek nagy valószínűséggel valamilyen tartósítószerrel, felületvédő viasszal kezeltek, hogy a hosszú tárolási, szállítási időt, utat átvészeljék. Sajnos ez alól gyakran a „bio” élelmiszerek sem kivételek. Helyettük jobb, ha piacon, helyi termelőktől vásárolsz, ők ugyanis garantáltan frissebb árut kínálnak.
  • Olaj, margarin. A hidrogénezett olaj és margarin helyett válassz inkább olíva olajat, hidegen sajtolt olajokat, vagy vajat. Esetleg helyi termelők által készített házi vajat, liba, kacsa, vagy mangalica zsírt.
  • Tejtermékek. A bolti tej annyira pasztőrözött, fölözött, hogy szinte nem is hasonlít a valódi tejre. Mára már egyre több helyi termelő kínál valódi tehén- vagy kecsketejet és az ebből készült tejtermékeket; joghurtot, túrót, tejfölt, sajtot. Az ízük sokkal intenzívebb, még szokatlan is lehet az eddigi bolti készítmények után, de érdemes megszeretni ezeket. Ha valódi tejet vásárolsz, magad is készíthetsz belőle túrót és egyéb tejterméket, verhetetlenek!

Ezek az én módszereim, amiket szépen, apránként vezettem be az életembe. Hogy tetszenek? Te kerültél már olyan helyzetbe, amikor változtattál a táplálkozási szokásaidon? Ha van kedved, oszd meg a tapasztalataidat, hogy másik is tanulhassanak belőle.

Üdv.: Inci

Legyél képben, legyél naprakész!

Töltsd le az ingyenes anyagainkat!

Nézz szét az ingyenes anyagaink között és válogass közöttük kedvedre.

  • Tedd próbára a tudásod online tesztjeink segítségével
  • Hasznosítsd a letölthető tanulmányokban leírtakat. 

Kérj értesítést a legfrissebb bejegyzésekről

Iratkozz fel a heti értesítőre,
hogy le ne maradj az újdonságainkról.

CSATLAKOZZ!
Változókor Klub Társalgó

Nincs senki, akivel beszélhetnél?
Nem értenek meg?
Vagy egyszerűen csak szeretnél egy elfogadó közösség tagja lenni?

Csatlakozz a Változókor Klub Társalgó zártkörű Facebook közösséghez!

Ez egy zárt csoport, ahol mi nők egymás közt vagyunk.
Itt kibeszélheted a változókorral kapcsolatos nehézségeidet, választ kaphatsz a kérdéseidre és számíthatsz nőtársaid támogatására.

Facebook