A téli időszakban gyakran kialakuló vitaminhiányos állapotot a legtöbb esetben megfelelő táplálkozással megelőzhető. Ez alól kivétel a D-vitamin. Napfény segítségével a szervezetük maga állítja elő. A téli hónapokban azonban a napsütéses órák száma jelentősen csökken, ugyanakkor a hideg, fagyos időjárás miatt a bőrünket meleg ruhákba burkoljuk, ezért a nap jótékony sugarai semmiképp sem jutnak el hozzánk. E miatt az emberek D-vitamin szintje a tél végére jelentősen csökken. A szükséges pótlás nélkül könnyen hiányállapot alakulhat ki, aminek számos következménye lehet.
A D-vitamint hagyományosan a zsírban oldódó vitaminok csoportjába soroljuk. Idő közben azonban kiderült, hogy a D-vitamin a biológiai hatások révén sokkal inkább tekinthető hormonnak (exohormon), mint vitaminnak. A D-vitamin valójában szteroid hormon, amelynek receptora szinte minden sejttípusban kimutatható és több mint 200 gén működésében vesz részt.
A D-vitamin (kalciferol) tulajdonképpen egy összefoglaló név, amely kétféle vitamint takar:
D2-vitamin (ergokalciferol)
ultraviola (UV-B) sugárzás hatására ergoszterinből (növényi eredetű elővitamin) keletkezik. Nagyobb mennyiségben az élesztő, néhány gombafaj és az anyarozs tartalmazza. Állati eredetű D2-vitamint pusztán néhány halmájolaj-féleség tartalmaz.
D3-vitamin (kolekalciferol)
napfény, vagy mesterséges besugárzás hatására az állati eredetű 7-dehidro-koleszterin elővitaminból alakul ki. Az emberi bőr felszínét érő napsugárzás következtében is ebből az elővitaminból képződik. A természetben előforduló D-vitaminok többsége D3-vitamin.
A biológiai hatását tekintve utóbbi aktívabb, ami azt jelenti, hogy a szervezet számára jobban hasznosul.
Az elmúlt évek kutatásai bizonyították, hogy a D-vitamin csontanyagcserében betöltött szerepén kívül számos más élettani folyamatban is szerepet játszik. Fontos szerepe van abban, hogy szervezetünk a kalciumot megfelelően tudja hasznosítani elősegítve ezzel a kalcium jótékony hatását mind az idegrendszerre, mind az izomzat számára.
A D-vitamin szerepe a kalcium-anyagcserében
Ha a vérben lévő kalcium mennyisége csökken, a D-vitamin inaktív előanyaga aktív D-vitaminná (kalcitriol) alakul, ami a parathormonnal együtt kalciumot szabadít fel a csontokból. Ennek hatására a szervezet több kalciumot tud felvenni a bélrendszerből, és a vér kalciumszintje emelkedik. Ha a szervezetben elegendő kalcium van, kevesebb aktív D-vitamin termelődik.
A D-vitamin szerepe az emberi szervezetben:
AGY, KÖZPONTI IDEGRENDSZER:
- fokozza az idegszövet megújulását,
- javítja a károsodások javításának hatékonyságát
SZÍVIZOM
- szívizom erősítő
- elősegíti a szívizom mikrokárosodásainak csökkentését
IMMUNRENDSZER
- erősíti a fehérvérsejtek védekező képességét
- gátolja egyes fehérvérsejtek ön-károsító hatását
- csökkenti az autoimmun betegségek kockázatát
BŐR
- védő hatás egyes bőrdaganatok kockázata ellen
VÉRKÉPZŐ RENDSZER:
- segíti az érett vér-sejtek kialakulását,
- javítja a vérszegénységet
REPRODUKTÍV RENDSZER
- javítja a termékenységet
- csökkenti a méh-daganatok kialakulásának kockázatát
- elősegíti a spermiumok képződését
MÁJ, HASNYÁLMIRIGY
- májvédő
- fokozza az inzulin termelését, véd a cukorbetegség ellen
BÉLRENDSZER
- elősegíti a kalcium és a foszfor felszívódását a bélrendszerből
CSONT ÉS IZOMRENDSZER
- elősegíti a kalcium beépülését a csontokba.
- csontképző hatású
- véd az izomgyengeség kialakulása ellen
- hozzájárul a fogak egészségnek fenntartásához.
Mivel a D-vitamin az egész szervezetünkre hatással van, ezért létfontosságú a megfelelő mennyiség biztosítása. A hiány megelőzésére felnőtteknél napi 2.000 NE/nap ajánlható. Túlsúlyosak esetében, illetve idős korban ez az érték magasabb is lehet.
A D-vitamin hiány tünetei:
Az enyhe tünetek közé tartozik a levertség, fáradékonyság, depresszív hangulat. Súlyosabb hiány esetén gyermekeknél angolkór (rachitis), felnőtteknél csontlágyulás, csontritkulás, fogromlás, a szívizom vérellátási zavarával járó szívbetegség, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az elhízás, reumatoid artritisz, szklerózis multipelx, tuberkolózis, stb. jelentkezhet.
A D-vitamin pótlása:
Ahhoz, hogy a szervezetünkben elegendő D-vitamin termelődjön, naponta legalább 15-30 percet kellene a napon töltenünk fedetlen testtel. Erre nincs mindenkinek lehetősége, ezért szükségessé válhat a D-vitamin pótlása.
A fényvédő készítmények gátolják a D-vitamin termelődését.
Bár a D-vitamin több élelmiszerben is megtalálható, sajnos csak viszonylag kis mennyiségben. Ezért csupán étkezéssel a szükséges mennyiségű D-vitamin nem biztosítható.
D-vitamint tartalmazó élelmiszerek:
- zsíros halak (lazac, makréla, szardínia, tonhal)
- máj,
- tojássárgája
- tejtermékek
- margarin
Ezekből meglehetősen nagy mennyiséget kellene naponta elfogyasztani ahhoz, hogy elegendő D-vitaminhoz jusson a szervezetünk. Ma már sok D-vitamin tartalmú készítmény kapható recept nélkül. A legújabbak az olívaolajos változatok, amelyek a D-vitamint oldott formában tartalmazzák, így a szervezetben jól hasznosulnak.
Jelenleg is folynak a kutatások, amelyek azt vizsgálják, hogy gátolja-e a daganatos sejtek képződését a D-vitamin.