Több millió nő küzd a változókor fizikai és érzelmi kihívásaival. Ebben a pillanatban is nők milliói élnek át hőhullámokat, hangulatingadozást, küszködnek a rendszertelen menstruáció okozta kellemetlenségekkel és a változás következtében fellépő önértékelési zavarokkal. A termékeny időszak végén sokan érzik úgy, hogy elértéktelenednek, haszontalanná válnak, csorbul a nőiességük. Megváltozik az életük.
Minden változásban benne van a nehézség a tekintetben, amennyiben az átmenetet nehézségként értelmezzük. Az átmenet az az időszak, amikor elhagyjuk a régit, de még nem értük el az újat. A régi struktúrák már omladoznak, de az újak még nem épültek fel teljesen. Ez bizonyos értelemben a komfortzóna elhagyását is jelenti. A változókorra abszolút igaz, hogy a nők ez idő alatt nem érzik komfortosan magukat a bőrükben.
A változás kora
A változókor a változás kora, ahogy a magyar nyelv oly találóan kifejezi. Hisz ezekben az években a nők akár teljes körű változáson is átmehetnek. Ugyanis a hormonrendszer átrendeződésének testi, lelki és szellemi vetületei egyaránt vannak. A változatos, közel 50 tünet is erről árulkodik. Éppen e miatt a nők gyakran elveszítik a fogódzókat, hisz vannak, akiknek az élete gyökeresen megváltozik; szinte nem ismernek magukra. Úgy érzik, cserben hagyja őket az agyuk; megromlik a memóriájuk, gyengül a felfogóképességük és gyengül a koncentrációjuk. Ez főképp azoknak jelent nehézséget, akik szellemi területen dolgoznak.
De mindannyiunkat megviselnek az érzelmi problémák; az állandó belső feszültség, elégedetlenség, frusztráció, hangulatingadozások, a látszólag ok nélküli sírás és lehangoltság miatt a nők könnyen gúny, nevetség tárgyává válhatnak. Ez a szinte elviselhetetlen lelkiállapot próbára teszi a kapcsolatokat.
Pedig a változókor a nők életében a kibontakozás és a tökéletesedés időszaka is lehetne, ha nem csak a nehézségekre koncentrálnának. Ezt Christiane Northrup mondja. Az Egyesült Államokban élő szülész, nőgyógyász doktornő a Menopauza bölcsessége című könyvében arról ír, hogy a változókort sokan megoldandó egészségi problémaként kezelik és csak a hőhullámokra, a depresszióra, valamint a csontritkulás, a szív– és érrendszeri panaszok előszobájának tekintik. A doktornő is elismeri, a változókor sok nehézséggel járhat, ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy ezek a nehézségek pozitív hozzáállással és kiegyensúlyozott lelki állapottal enyhíthetők, elkerülhetők.
Mindezt a kijelentését 20 éves orvosi praxisának tapasztalataira alapozza. A kiegyensúlyozott lelki állapot elérésének egyik feltétele, hogy a nők jól érezzék magukat a bőrükben. Legyen jövőképük, érezzék, hogy fejlődhetnek, hogy új dolgokat tanulhatnak. Ehhez szükség van a befelé figyelésre, egyfajta élet összegzésre, hogy mit ért el az életben, hogy éppen hol tart. Amennyiben szükséges, változtasson; váltson munkahelyet, de nem késő a pályamódósításhoz sem. Hozzon létre új életteret maga körül, rendezze át a lakását, vagy költözzön el.
Test, lélek és szellem kiegyensúlyozása
Test, lélek és szellem kiegyensúlyozásához legjobb módszernek a meditációt tartja. Álláspontja szerint a meditáció segít kiegyensúlyozni az agy neurotranszmittereit, például a szerotonint. Testünkben a hormonok befolyásolják az elme működését, az elme pedig befolyásolja a test működését és a hormonok szintjét. Ha tehát a hormonrendszer kiegyensúlyozásához a meditáció jó módszer, tekintve az elmére és a testre gyakorolt pozitív hatását.
De dr. Northrup szerint a meditáció nem feltétlenül jelenti a csendes elmélkedés időszakát. Alkalmasnak tartja erre az ún. „mozgó meditációs” tevékenységeket, mint amilyen a séta, az úszás, vagy akár a házimunka is. (Ehhez mindenképp hozzá tenném a kertészkedést is. Rendkívül megnyugtató, meditatív tevékenység. Közben ragyogóan lehet rendezni a gondolatokat.) E tevékenységek közben a nők saját gondolataikra, érzéseikre koncentrálhatnak, miközben bizonyos értelemben pihennek is, hisz megfeledkezhetnek a hétköznapi gondokról.