A növényi alapú táplálkozás nem újkeletű találmány, a tudományos kutatások fókuszába mégis csak a XX. század végén került. Ezek eredményként a növényi eredetű étrend egészségügyi előnyei többek között: segíthet csökkenteni a koleszterinszintet, a vérnyomást, a kardiovaszkuláris betegségek, a hormonfüggő daganatok és a csontritkulás kockázatát, valamint a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. De vajon milyen szerepet játszik a változókori tünetek enyhítésében?
A növényi alapú étrendről
A növényi alapú étrend – ahogy a nevében is benne van – elsődleges célja az állati eredetű és a feldolgozott élelmiszerek kiiktatása a táplálkozásból. Helyettük elsősorban növényi alapanyagokat használ, jórészt nyers, vagy minimálisan feldolgozott formában. Mindezek mellett nagy hangsúlyt helyeznek a kíméletes ételkészítési eljárásokra annak érdekében, hogy a nyersanyagok a lehető legtöbb tápanyagot megőrizhessék.
A növényi alapú étrend alapanyagai:
- zöldségek
- gyümölcsök
- hüvelyesek
- magvak, olajos magvak
- teljes kiőrlésű gabonafélék
- fűszerek (friss zöldfűszerek)
- növényi tejek (pl.: mandula, szója)
Ezek az alapanyagok változatos étrend összeállítását teszik lehetővé.
Növényi alapú étrend változókorban
Az ázsiai nők körében a változókor sokkal kisebb kellemetlenséget okoz, ha okoz egyáltalán. (még szavuk sincs a hőhullám-ra) A kutatók az okokat vizsgálva a keleti és a nyugati nők életmódját összehasonlították és arra a következtetésre jutottak, hogy a háttérben a két kultúra merőben eltérő étkezési szokásai állhatnak.
Az ázsiai emberek étrendje zsírszegény, csak nyomokban tartalmaz húst. Ezzel szemben bővelkedik zöldségekben, gyümölcsökben, gabonafélékben és hüvelyesekben (szójatermékek). A zöldségek, gyümölcsök bőven tartalmaznak vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat és antioxidánsokat. A szója pedig köztudottan gazdag fitoösztrogénekben, ami segít a hormonok kiegyensúlyozásában és a változókori tünetek enyhítésében.
Ezzel szemben a nyugati konyha bőven tartalmaz állati eredetű alapanyagokat és feldolgozott élelmiszereket, amelyek befolyásolják a hormonszinteket, növelve ezzel a nyugati országokban élő nők változókori problémáit.
A növényi alapú étrend előnyei a változókor időszakában:
- Az alacsony zsírtartalom segít fenntartani az egészséges testsúlyt, ezzel csökkenti a csontokra és ízületekre gyakorolt nyomást,
- elősegíti a koleszterinszint csökkentését.
- A rostban gazdag étrend biztosítja a megfelelő emésztést.
- A zöld leveles zöldségek (spenót, mángold, brokkoli, kelkáposzta, rukkola, vízitorma, petrezselyem, bazsalikom, csombor, kapor) és a hüvelyesek (bab, lencse) gazdag kalcium forrásnak számítanak és segítenek megőrizni a csontok épségét. Néhány tanulmány szerint a zöldségekből származó kalcium felszívódása kétszer hatékonyabb, mint a tejtermékekből.
- Ráadásul K-vitaminban és magnéziumban dúsak, amelyek szintén fontosak a csontok egészségéhez.
- A zöldség alapú étrend koleszterinmentes, hisz alig tartalmaz telített zsírokat. Az olajos magvak (mogyoró, mák, szezámmag, mandula, dió) fogyasztása a szív egészsége szempontjából előnyös.
- A teljes kiőrlésű gabonák (zabpehely, barna rizs, árpa, quinoa) B-vitaminokat tartalmaznak, ami segít az energia növelésében, a stressz kezelésében. Rosttartalmuk hozzájárul az emésztőrendszer működéséhez.
Az ázsiai konyha nem csupán a változókori tünetek enyhítését csökkenti, de nagy valószínűséggel szerepet játszik abban, hogy a keleti országokban élőknek magasabb az átlagéletkoruk és idősebb korukban sem fenyegeti őket a nyugati kultúrákra oly jellemző krónikus és degeneratív betegségek.