Barion Pixel

NŐIESSÉG A VÁLTOZÓKOR ÁRNYÉKÁBAN

Szerző: | ÉLETMÓD, VÁLTOZÓKOR

A változókor nem csupán biológiai változás, hanem mély érzelmi és identitásbeli átalakulás is. Sok nő ilyenkor megkérdőjelezi saját nőiességét, testképét és önértékelését. Hogyan befolyásolják a hormonális változások az önértékelést, és miként alakítható ki egy új, elfogadó kapcsolat a testünkkel ebben az életszakaszban?

Ismerős az az érzés, amikor hirtelen idegennek érzed a saját tested? Reggel belenézel a tükörbe, és nem azt a nőt látod, akit eddig ismertél. A bőröd másképp fénylik, a tested ívei változnak, az energiád hullámzik. Elég egy pillanatnyi megtorpanás, és a kérdés máris ott motoszkál: „mi történik velem? Még mindig nő vagyok?”

Ez az érzés sokkal több nőt érint, mint gondolnánk. A változókori hormonális átrendeződés nem csupán testi tüneteket hoz, de gyakran mélyen átrendezi azt is, ahogyan önmagunkat, nőiességünket, testünket látjuk. Sok nő számára ez az időszak önértékelési válságot hoz: a test megváltozik, a termékenység lezárul, és ezekkel együtt régi önazonosságaink is meginognak.

MINI SOROZAT: NŐIESSÉG, POZITÍV TESTKÉP

A ma induló sorozat (a Nap kérdése kihíváshoz kapcsolódóan) a nőiesség, pozitív testkép témára épül. A következő két hét bejegyzéseiben különböző szempontokból igyekszem megvilágítani, hogyan alakul a testünkhöz való viszonyunk változókorban, ezt milyen biológiai, érzelmi, kulturális hatások befolyásolhatják és mindezek ellenére hogyan kerülhetünk a testünkkel, nőiességünkkel újra szeretetteljes kapcsolatban. Abban támogatlak, hogy fogadd el a változó önmagad és alakíts ki egy szabadabb, együttérzőbb önképet.

Nőiesség a hormonok árnyékában: mi változik?

Változókorban (általában 45-55 éves kor között) csökken az ösztrogén és a progeszteron szintje. Ezek a hormonok nemcsak a ciklusunkat, hanem a bőrünk rugalmasságát, a testsúlyunkat, a hangulatunkat, sőt, még a gondolkodásunk tisztaságát is befolyásolják.

Kutatások szerint a menopauza környékén lévő nők 60-80%-a számol be testképzavarról vagy a nőiesség érzésének csökkenéséről (Freeman et al., 2007).

Amikor a változókorba lépünk, nemcsak egy-egy biológiai folyamat zárul le, hanem egy teljes hormonális szimfónia kezd új ritmusra váltani. Ezek a belső változások sokszor szinte észrevétlenül indulnak, majd egyre határozottabb jeleket küldenek a testünkön, lelkünkön keresztül.

 

De mi is történik pontosan a hormonháztartásban?

PROGESZTERONSZINT CSÖKKENÉSE: A progeszteron, ami a menstruációs ciklus második felében dominál, az ovuláció ritkulásával egyre inkább visszaesik. Ennek hatására nőhet az ingerlékenység, alvászavarok léphetnek fel, és a szervezet vízháztartása is könnyebben felborulhat (pl. ödémák alakulhatnak ki).

ÖSZTROGÉN CSÖKKENÉS: Az ösztrogén a nőiesség egyik központi hormonja. Nemcsak a menstruációs ciklust szabályozza, hanem felelős a bőr rugalmasságáért, a hüvelyhám egészségéért, a szív- és érrendszeri védelemért, sőt még a csontok szilárdságáért is. Amikor a petefészkek működésének változásával az ösztrogénszint kezdetben ingadozik, majd fokozatosan lecsökken. Ez a hullámzás okozza a legismertebb változókori tüneteket: hőhullámokat, éjszakai izzadást, hüvelyszárazságot, hangulatingadozást.

ANDROGÉN HORMONOK ARÁNYA NŐHET: Ahogy az ösztrogén szintje csökken, az androgén (férfias jellegű) hormonok aránya relatíve megemelkedik a női szervezetben. Ez magyarázza, hogy egyes nők hajritkulást, fokozott szőrnövekedést (pl. Arcon) tapasztalhatnak, vagy azt érzik, hogy a testük izom- és zsírösszetétele megváltozik.

KORTIZOLSZINT EMELKEDÉSE: A hormonális változások a stressztűrő képességet is befolyásolják. Sok nőnél ilyenkor megnő a kortizol, a stresszhormon szintje, ami fokozott szorongáshoz, hangulatingadozáshoz és nehezebb alvásmintákhoz vezethet.

INZULINREZISZTENCIA KIALAKULÁSA: Változókorban a csökkenő ösztrogénszint hatással van az anyagcserére is: az inzulinérzékenység csökkenhet, emiatt a szénhidrátok feldolgozása lassul, és nő a hasi zsír lerakódásának kockázata.

A hormonháztartás változása lelki síkon is mély átalakulást hoz.

A testérzékelés nemcsak külső megfigyelés kérdése, hanem erőteljesen szubjektív élmény is. A testtel való kapcsolat az egyik legintimebb viszonyunk. Ha ez a viszony meginog, annak messzemenő következményei lehetnek az önbecsülésre, a női szerepek megélésére és az intimitáshoz való viszonyulásra is.

A változókor idején gyakori, hogy a test „idegenné válik”, mintha már nem lenne megbízható vagy kiszámítható. A menstruációs ciklus megszűnése, a hőhullámok, az alvászavarok, a hízás vagy az izomvesztés mind olyan tényezők, amelyek miatt sok nő elveszítheti a kontrollérzetet a teste felett.

Sok nő panaszkodik arra, hogy a teste nem azt mutatja, amit ő belül érez a testtel való elégedettség is csökken, aminek oka többek között, hogy a bőr elveszíti rugalmasságát, megváltozik a testsúly, az izom–zsír arány. A külső és belső élmény közötti feszültség önértékelési problémákhoz, testképzavarhoz vezethet.

Mindezek a változások befolyásolják a női test működését, külső megjelenését és az ahhoz kapcsolódó érzelmi élményeket:

  • Csökkenhet a bőr rugalmassága, ritkulhat a haj, megváltozhat a test alakja – mindezek befolyásolják az önképet
  • Az ösztrogén csökkenése az agy szerotonin- és dopaminszintjére is hat, ami az örömérzetünket, motivációnkat is befolyásolja. Nyomában hangulatingadozás, szorongás, levertség is megjelenhet, ezáltal összefügg az általános jóllétünkkel is.
  • Csökkenhet a libidó, hüvelyszárazság alakulhat ki, a test szexuális válaszkészsége is változhat

Kutatások (Greendale et al., 2019) szerint azok a nők, akik megértik a változások természetét, könnyebben dolgozzák fel azokat, és kevésbé érzik „elveszettnek” magukat ebben az új életszakaszban.

változókor alapozó ebook csomag

A nőiesség újradefiniálása: belső forrásból táplálkozva

Ezek a változások nemcsak fizikailag, de érzelmileg is megterhelőek lehetnek – sok nő ilyenkor érzi úgy, hogy „elveszíti” önmagát. Pedig fontos tudatosítani: a nőiesség nem tűnik el a ciklus lezárultával, nem a bőr feszességében vagy a hormonok szintjében rejlik, hanem a lélek erejében, a testünkhöz és önmagunkhoz fűződő kapcsolat mélységében. Ez az időszak lehetőséget ad arra, hogy a nőiességet ne külső elvárások, hanem belső tapasztalat alapján határozzuk meg. Életünk korábbi szakaszaiban sokszor külső normák és elvárások formálják azt, hogy mit jelent számunkra nőnek lenni, például a szépségideálok, a termékenység kultusza, a fiatalosság hangsúlyozása, a társadalmi szerepelvárások (pl.: anya, feleség, gondoskodó) határozzák meg, mitől érezzük magunkat „igazi nőnek”. A korábbi megfelelési kényszerek helyett megjelenhet egy belülről fakadó, érettebb, önazonosabb női minőség.

A változókor tehát egyfajta fordulópont: ahogy a hormonális változások következtében átalakul a test, és a korábbi külső „igazolások” (például fiatalság, termékenység, bizonyos testi jegyek) fokozatosan háttérbe szorulnak, megnyílik a lehetőség, hogy a nőiességünket belső élményként fedezzük fel újra.

Ilyen belső források lehetnek például:

  • Az életbölcsesség, amit az évtizedek tapasztalata ad,
  • A testhez való gyengéd, elfogadó kapcsolódás,
  • Az érzelmi érettség, a megértés és együttérzés képessége,
  • Az alkotókedv, az intuíció, a kreatív energia,
  • Az önmagunkkal és másokkal való mélyebb, hitelesebb kapcsolatok.

Tehát: a változókor esélyt ad arra, hogy a nőiességünk ne egy kívülről ránk erőltetett „szerepkör” legyen, hanem egy egyedi, személyes, belülről fakadó erőforrás, amelyet nem mások igazolása, hanem a saját megélt tapasztalataink tesznek hitelessé.

Hogyan építhető újra a testtel való kapcsolat

A testtudatosság, a test iránti érzékenység fejlesztése változókorban különösen fontos. Például a testorientált meditációk, a tudatos légzés, a jóga relaxációs technikák (mint a body scan vagy a testérzékelés meditáció), érintésterápia segíthetnek újra kapcsolatba lépni a testtel.

A tükörmunka – amikor naponta tudatosan szemléljük magunkat a tükörben, nem a hibákat keresve, hanem az erőforrásokat – sokak számára áttörést hozott az önelfogadás útján.

GYAKORLATI FELADAT:

„KAPCSOLÓDÁS A TESTEMHEZ”

TÜKÖRMUNKA KEZDŐKNEK

Cél: új, ítélkezésmentes kapcsolódás kialakítása a testeddel.

Időigény: napi 5-10 perc, legalább 7 napon át.

Lépések:

  1. Válassz egy csendes időszakot, amikor nem zavar senki.
  2. Állj a tükör elé, lehetőleg teljes alakos tükörhöz.
  3. Nézz magadra anélkül, hogy a hibákra fókuszálnál. Csak figyeld meg a szemed színét, az arcod vonásait, a bőröd textúráját.
  4. Mondd ki magadnak hangosan vagy gondolatban:
    • „ez vagyok én most.”
    • „köszönöm a testemnek, hogy idáig elhozott.”
    • „minden változásom része az életem történetének.”
  5. Figyeld meg, milyen érzések jelennek meg benned. Ne erőltess semmit. Csak legyél jelen.
  6. Ha készen állsz, érintsd meg a kezed, az arcod vagy a karod szeretetteljes mozdulattal.

Tipp: A hét végén jegyezd fel röviden: milyen változásokat tapasztaltál a testeddel való viszonyodban, még ha egészen aprókat is.

Egy 2023-as kutatás (Menopause: The Journal of the North American Menopause Society) rámutatott: azok a nők, akik a változókor alatt is aktív kapcsolatban maradnak a testükkel – például rendszeres mozgással, önérzékelési gyakorlatokkal – szignifikánsan jobb testképről és érzelmi stabilitásról számoltak be.

Nőnek lenni nem életkor, hanem belső állapot függvénye

A nőiesség nem múlik el a menstruációval. Nem a fiatalság privilégiuma, és nem is a külső elvárásokhoz kötött minőség. Sokkal inkább egy belső, mélyen megélt állapot, ami újra és újra megszülethet – még a hormonok ingadozása közepette is. A változókor lehet az önmagunkhoz való visszatérés ideje. Annak felismerése, hogy a nőiesség nem a külső formákban, nem valaki más tekintetében rejlik, hanem az önmagunkkal való mély, élő, és szeretetteljes kapcsolódban. Ebben a kapcsolatban ott lehet a szelíd elfogadás, az újrakapcsolódás, az erő és a méltóság.

Az önelfogadás új szintje

A változókor lehetőség arra, hogy elhagyjuk a külső elvárások béklyóit, és visszataláljunk a saját belső női erőnkhöz.

Ahogyan egy fa is újra és újra virágzik az évszakok változásával, úgy a nőiességünk is képes megújulni – más formában, de ugyanolyan szépséggel.

A következő részben („Nem vagyok elég – az önbizalom megroppanásának okai változókorban”) megvizsgáljuk, hogyan erősíthetjük meg önértékelésünket, amikor a változókor érzelmi hullámai próbára tesznek minket.

Források:
  • Freeman, E. W., Sammel, M. D., Liu, l., Gracia, C. R., Nelson, D. B., & Hollander, l. (2007). Hormones and menopausal status as predictors of depression in women in transition to menopause. Archives of General Psychiatry, 64(4), 435-442.
  • Loh, f. H., Tan, a. T., Kumaraswami, s., & Hendricks, m. (2005). The role of alternative medicine in menopause. Climacteric, 8(1), 52-56.
  • Neff, K. (2011). Self-compassion: The proven power of being kind to yourself.
  • Brown, B. (2012). Daring greatly.

Legyél képben, legyél naprakész!

Töltsd le az ingyenes anyagainkat!

  • Nézz szét az ingyenes anyagaink között és válogass közöttük kedvedre. 
  • Tedd próbára a tudásod online tesztjeink segítségével.  
  • Hasznosítsd a letölthető tanulmányokban leírtakat.

Kérj értesítést a legfrissebb bejegyzésekről

Iratkozz fel a heti értesítőre, hogy le ne maradj az újdonságainkról!  

Most a NAP KÉRDÉSE KIHÍVÁS 2025 leveleit is megkapod. 

Nincs senki, akivel beszélhetnél?
Nem értenek meg?
Vagy egyszerűen csak szeretnél egy elfogadó közösség tagja lenni?

Csatlakozz a Változókor Klub Társalgó zártkörű Facebook közösséghez!

Ez egy zárt csoport, ahol mi nők egymás közt, egy biztonságos térben vagyunk.

Itt kibeszélheted a változókorral kapcsolatos nehézségeidet, választ kaphatsz a kérdéseidre és számíthatsz nőtársaid támogatására.

Facebook