Mint köztudott, a női testet két fő nemi hormon szabályozza, egyik a progeszteron, másik az ösztrogén. Ha e kettő között megvan a harmónia és az egyensúly, akkor a női endokrin rendszer megfelelően működik, ami hozzájárul a testi, lelki egészséghez. Ha viszont ez az egyensúly felborul, az hatással van az egészségi állapotra; romlik az általános közérzet és csökken az erőnléti állapot. Gyengül a stressztűrő képesség és nyomottá válik a hangulat. Nő a pajzsmirigy betegség, a PCOS, a meddőség és az autoimmun megbetegedések valószínűsége.
Az ösztrogéndominancia röviden annyit jelent, hogy az ösztrogén tartósan túlsúlyba kerül a progeszteronnal szemben. Az alacsony progeszteron szint nem képes ellensúlyozni az ösztrogént. Akkor is ösztrogéndominanciáról beszélünk, ha a szervezetben az ösztrogén szint egyébként normál, vagy alacsony értéket mutat, ugyanakkor a progeszteron csak minimális mennyiségben van jelen. Az ösztrogéndominancia megállapításánál tehát a két hormon egymáshoz való viszonya a mérvadó, nem pedig az egészségügyi határérték. Ez alapján elmondható, hogy a progeszteron hiánya az, ami a hormonegyensúly felborulását okozza.
Az ösztrogén dominancia jelenségére egy norvég származású családorvos, endokrinológus, dr. John Lee hívta fel először a figyelmet.
Az ösztrogén-dominancia tünetei:
Ösztrogén dominancia esetén a szervezet hormonális egyensúlya felborul, ami számos kellemetlen tünetet okoz, mint például:
- menstruációs zavarok,
- mellfeszülés, fájó mellek, jó- és rosszindulatú elváltozások
- mióma, méhnyakrák, méhrák
- pajzsmirigy alulműködés, vagy elégtelenség
- fejfájás,
- depresszió
- hajhullás
- alacsony libidó
- lassú anyagcsere
- súlygyarapodás, zsírtömeg növekedés
- homályos gondolkodás, memória zavarok
- enerváltság, fáradtság,
- alvászavarok, álmatlanság
- PMS
Napjainkra az ösztrogén dominancia a nők egyik leggyakoribb hormonegyensúly problémájává vált.
Fontos! Az ösztrogén dominancia több tünete egybeesik más egészségi probléma tünetével. Csak ezért, mert ezek közül némelyik fennáll, nem minden esetben jelenti azt, hogy a szervezeted ösztrogén szintje emelkedett. Gyanú esetén mindenképpen keresd fel az orvosod egy alapos kivizsgálás miatt.
Az ösztrogén dominancia okai:
Az ösztrogén dominancia hátterében több tényező is szerepet játszik. A legfőbb okok:
- A változókorban fellépő természetes hormonváltozások
A változókor első harmadában, a perimenopauza idején (ami átlagosan a 35-40 éves kor környékére tehető) a legtöbb nő szervezetében a progeszteron és az ösztrogén szint a korral járó hormonális változások következében természetes módon csökkenni kezd. A folyamat következtében kb. 50 éves korig a női szervezetben hozzávetőlegesen 35 %-kal csökken az ösztrogén mennyisége, ugyanakkor 75 %-kal csökken a progeszteron is. A progeszteron jelenlétének ilyen drámai mértékű hanyatlása az 50 év körüli nőknél ösztrogén dominanciát okoz.
- Tartósan fennálló stresszhatások
A stressz növeli a prolaktin hormon szintjét, ami gátolja a tüszőrepedést és ezáltal csökkenti a progeszteron termelését. E mellett hosszan tartó stresszhatás alatt a szervezet a stressz elhárításához a rendelkezésre álló progeszteron nagy részét felhasználja. E miatt kevesebb jut belőle a hormonegyensúly fenntartására és az ösztrogénhatások ellensúlyozására.
- Életmódbeli tényezők
Finomított szénhidrátok és állati eredetű zsírok, transzzsírok rendszeres és túlzott fogyasztása. Rost-, vitamin-, és tápanyaghiány. Túlzott koplalás, vagy egyoldalú táplálkozás következtében kialakuló hiányállapotok (vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek). Mozgásszegény életmód.
- Az ösztrogén hatású mesterséges vegyületek szervezetbe kerülése
Az ún. xeno-ösztrogének mesterséges, a mindennapi életünkben előforduló környezeti mérgek (pl.: dioxin, PCB-k, DDT, nonyl-phenol származékok) túlzott jelenléte.
A következő termékcsoportokban találhatók:
- nagyüzemi állattartásból származó húsok, húskészítmények (antibiotikummal, hormonokkal kezelt állatok, vegyszerekkel kezelt takarmány)
- ivóvíz
- előre csomagolt, félkész ételek, feldolgozott húsok (hentesáruk)
- „mű” ételek pl.: zacskós leves, 3 in 1 kávépor, jeges tea
- élelmiszerekben rovarirtók, permetszerek, gyomirtók maradványai
- kozmetikumokban található kőolaj származékok
- mosó- és tisztítószerek, öblítők
- festékek, oldószerek, hígítók, lakkok
- műanyagok, szőnyegek, ragasztók, PVC
Hiába ismertük fel a xenoösztrogének egészségkárosító hatásait, mára a táplálékláncunk részévé váltak. Ha ma beszüntetnénk valamennyi környezetszennyező anyagot (ami szinte lehetetlen), akkor is évszázadokra van szükség ahhoz, hogy végleg eltűnjenek a természetből. Sajnos ezeket teljes egészében nem tudjuk kiiktatni életünkből, de törekedjünk arra, hogy amennyire csak lehet, elkerüljük őket.
Az ösztrogén dominancia kezelése
Mivel az ösztrogén dominancia (amely túl sok ösztrogén a vérben vagy a progeszteron alacsony szintje miatt) egyik lehetséges kiváltó oka a táplálkozásban és az életmódban keresendő, jó hír az, hogy egy kis odafigyeléssel, az életmódot és a táplálkozási szokásokat érintő változásokkal az ösztrogén dominancia kezelhető. Íme néhány javaslat arra, hogyan csökkentheted az ösztrogén dominancia tüneteit.
Válts hormonkiegyenlítő étrendre
A nagyüzemi növénytermesztés és állattartás során a nagyobb terméshozam érdekében növekedést serkentő hormonokat alkalmaznak, amelyek az élelmiszereken keresztül az emberi szervezetbe jutva károsan befolyásolják a hormonszintet. Ezt elkerülendő legjobb a biogazdálkodásból származó friss zöldségek, gyümölcsök, a háztáji gazdaságokból származó húsok és húskészítmények, valamint vadon kifogott halak fogyasztása.
Igyál tisztított vizet
A csapvíz és a műanyag palackokban tárolt ásványvíz egyaránt tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek xenoösztrogénként hatnak a szervezetre. A vízfogyasztásra megoldást jelenthet az olyan magas minőségű vízszűrő használata, amely megszabadítja a vizet a fluoridtól, az ösztrogénektől, dioxinoktól, eltávolítja a nehézfémeket és a peszticideket.
Segítsd a májad méregtelenítését
A máj keményen dolgozik azért, hogy kiszűrje a környezetünkből származó toxinokat és mentesítse a szervezetünket azok káros hatásaitól. Bizonyos gyógynövények, mint például a csalán, a cickafark, az aranyvessző fű, a gyermekláncfű hatóanyagai támogatják a májat, és segítik a vértisztításban.
Cseréld le a kozmetikumaidat
A kozmetikumok, testápolási termékek, naptejek, parfümök és tisztítószerek számtalan ösztrogén-alapú vegyi anyagot tartalmaznak, amely a bőrön keresztül felszívódnak és növelik a szervezet ösztrogén szintjét. Ezek helyett használj olyan kozmetikumokat, tisztítószereke, amelyek növényi alapúak, illóolajjal illatosítottak.
Csökkentsd a stresszt
A világ tele van stresszkeltő helyzetekkel, amire nincs ráhatásod. Ám az, ahogyan a stresszre reagálsz, már teljes mértékben rajtad múlik. Teremtsd meg a belső békéd és a kívülről érkező negatív hatások nem fognak tudni kibillenteni a lelki egyensúlyodból. Építsd be az életedbe a következő lelki egyensúlyt elősegítő módszereket: lassú séta a természetben, forró fürdő, masszázs, jóga, relaxáció, vagy alkalmazz rendszeresen más, számodra lelki élvezetet és feltöltődést nyújtó gyakorlatokat.
Mint minden életmódváltásnál, ez esetben is következetességre és hosszú távú kitartásra van szükség a változás eléréséhez. Ha belevágsz, arra biztatlak, ne add fel! Bármennyire is nehéznek érzed, mert az elszántságod hosszú távon eredményre vezet!